Híreket mondunk. Na, ezt a kifejezést mindannyian rengetegszer hallottuk már. Nekem több, mint tíz éve nincs TV-m, de még mindig erős az emléke, amikor gyerek voltam, akkor a szüleim nézték esténként a híradót, és ez a két szó valamilyen formában elhangzott minden este.
Azóta sokat változott a világ, hiszen már nem csak újságokból, rádióból, és TV-ből tudunk tájékozódni, hanem a világhálóról is. Mégis rengeteg fontos információ el tud veszni könnyedén. Hiszen egy esti híradóban csupán néhány hírt tudnak elmondani az időszűke miatt. Ha nagyon válogatnak, akkor még annyit se. Ám abban az esetben, ha nagyon hiteles és semleges próbál lenni az adott csatorna, ez a helyzet akkor is érvényes sajnos. Annyi minden történik egy országon belül, pláne a világon, hogy azt lehetetlen összefoglalni fél órában.
Ehhez pedig hozzáadódik az is, hogy olyan sok információ ér minket nap mint nap, hogy azok töredékére tudjuk csak a figyelmünket fordítani.
Erre jó példa az, hogy már egy ideje rendelkezésére állnak mindenkinek olyan napelem rendszer pályázatok és elnyerhető támogatások, amikkel biztosan megtérülő lesz a beruházás.
Igen, ilyen ajánlat létezik, amire lehet jelentkezni, egyrészt lakásszövetkezeteknek, társasházaknak, vállalkozásoknak, és nem utolsó sorban magánszemélyeknek is!
De mitől lehet biztosan megtérülő az ilyen pályázat/támogatás?
Attól függ, hogy mire fogjuk költeni pontosan az összeget, de legrosszabb esetben is olyan költséghatékonysággal fog járni, hogy előbb-utóbb be fogja hozni az árát.
Ugyanis – a legjobb esetet nézve – ezt a keretösszeget, vagy hitelt napelemrendszer telepítésére fordítjuk, amelynek az a feladata, hogy a villanyszámlánkat nullára csökkentse. Idővel pedig, ahogyan nem kell éveken át villanyszámlát fizetnünk, úgy szépen önmagától a rendszer meg fogja téríteni a rá fordított költségeket. De ezen kívül, abban az esetben, ha túltermelünk, vagyis több energiát termelünk, mint amit felhasználunk, akkor az nem fog elveszni, hanem az elektromos szolgáltató mű megtéríti nekünk, mert beletápláljuk a plusz energiát a hálózatba.
Amennyiben viszont nem erre lenne fordítva az adott összeg, akkor még több egyéb megoldás mellett is lehet dönteni, mint például fűtés korszerűsítésre.
Ám maradjunk a napelem témájánál. Ez az oldal nagyon részletesen kitárgyalja a témát és megnevez számtalan olyan szempontot, amire oda kell figyelni.
Ha úgy alakul, hogy sikerül egy teljes rendszert beüzemeltetni otthon, akkor sem ér véget a történet. Mert fel kell készülni arra, hogy esetleg később bővíteni kell majd a rendszert, ha idővel esetleg növekszik az áramfogyasztási igény. Pl. gyerekek születnek… Ezt gyakran már a tervezéskor igyekeznek figyelembe venni.
Ahhoz, hogy bővüljön a rendszer, három alapvető dologra lesz szükség. Az egyik az, hogy több napelem fog kelleni, a másik az, hogy persze több hely is kell nekik, ezeken kívül pedig nagy valószínűséggel nagyobb teljesítményű inverterre lesz szükség. Hogy mi az inverter? Az a kulcseszköz, amely a napelemek által termelt egyenáramot váltóárammá alakítja át.
Ennek különböző teljesítményű típusai vannak, amelyekre általánosan 5 év garancia jár. Ha úgy gondolod, hogy lehet pár éven belül szükség lesz a bővítésre, akkor lehet már a tervezéskor egy nagyobb invertert érdemes belekalkulálni a büdzsébe. Amennyiben viszont hosszú távon várható csak változás, akkor ráér majd akkor ilyenekkel foglalkozni, ha már aktuálissá válik.
Egy biztos: a napelemrendszerek kivétel nélkül mindig megtérülnek idővel. És cserébe még nagyon jó érzés is őket használni, mert tudjuk, hogy az energia amit használunk, az honnan jön, és hogy a lehető legtisztább forrásból származik.