Az elmúlt években a hírportálokon is egyre nagyobb teret nyernek a zöld szemlélettel, környezettudatossággal és energiaválsággal foglalkozó cikkek, és a közelmúltban ezek tényleg látványosan válnak egyre gyakoribbá. Már egyre kevesebb helyen lehet nylon zacskót venni, többségében már a szívószálak is papírból vannak… az életünk egyre több területén jelenik meg ez a fajta tendencia, bár való igaz, hogy ezek gyakran csupán csak cseppek a tengerben. Egyre több hírportál zeng a napelemekről, hibrid -és elektromos autókról, a különböző megoldások költségeiről, előnyeiről és hátrányairól, bár sajnos igen ritkán látni olyan cikket, amely valóban szakavatott tollából született.
Egy kedves barátom figyelmét is felkeltette a téma és házának felújításakor eszébe is jutott a napelem felszereltetése és a ház egy részének ilyen irányú átalakítása, de nem volt egyszerű kiszűrni a hiteles oldalakat, főleg a napelem árakkal kapcsolatban – így nekiálltunk ketten a kutatásnak és a megfelelő cég megkeresésének. Azt kell mondjam, jobb is, hogy besegítettem, mert ketten is nehezen jutottunk tovább a hírportálok ilyen-olyan cikkeiből a valós szakmai írásokig.
A napelem árakkal kapcsolatban végül rábukkantunk erre az oldalra, ahol a Fűtésrendszerek csapata már azzal elnyerte mindkettőnk szimpátiáját, hogy nem áltattak: leírták, hogy a napelem árak minden esetben a konkrét helytől, háztól függenek, pontos összeg annak ismerete nélkül sosem megmondható pontosan. Nem is kerteltek, nem titok az oldalon sem, hogy a napelem beszereltetése nem olcsó, ellenben felhívták rá a figyelmet, hogy érdemes azt mintegy befektetésként kezelni, amely majd hosszabb távon fog megtérülni a vevőnek – nemcsak anyagilag, hanem a környezeti szempontokat is figyelembe véve, hiszen sokkal tisztább marad ezáltal a levegő.
Természetesen minél magasabb teljesítményű napelemet szeretne valaki beszerezni, már rögtön magasabb költségekkel kalkulálhat, mintha csak kiegészítő jelleggel szeretné beszereltetni a rendszert. Mindenképpen fontos úgy megtervez(tet)ni a rendszert, hogy se kisebb, se nagyobb ne legyen a szükségesnél és nekünk is átgondoltnak kell lennünk azzal kapcsolatban, hogy hosszú távon mire szeretnénk majd használni – de ha úgy alakul, utólag is sor kerülhet a bővítésre.
Amikor bemegyünk a boltba egy bizonyos termékért, a legtöbbször több márkát is elérhetünk, jellemzően más-más áron: ez a napelemeknél és a hozzájuk tartozó alkatrészeknél szintén így van. Ahogy általában, itt sem érdemes a minőségen spórolni, hiszen sokkal jobb, ha egyszer invesztálunk bele nagyobb összeget, mintha csak az alacsony árra törekedve szereltetnénk be és folyamatosan lenne valamilyen javítandó probléma.
A fentiek talán még egyértelműek, de amibe azt hiszem, sokan nem gondolnak bele a tervezgetéskor, az az, hogy a ház lokációja is meghatározza a napelem árak alakulását, a végösszeget: számít, hogy hol van, hogy néz ki, milyen közeg veszi körül, mert számomra is meglepő volt, hogy nem mindenhova lehet napelemet szereltetni. Erről egy helyszíni szemle által meg lehet bizonyosodni, amelyet érdemes valóban hozzáértőkkel elvégeztetni.
Ugyan barátommal addig is tudtuk, hogy a napelem nem olcsó mulatság, a honlap azért megerősített ebben – de kínáltak megoldást is a magas napelem árak ügyében. Mint kiderült, több pályázat is létezik, amelyek erre is igénybe vehetők, ezzel valóban segítő kezet nyújtva az érdeklődők számára; ilyen például az Otthonfelújítási Támogatás. A weboldalon is felhívják rá az olvasó figyelmét, hogy feltétlenül javasolt ezeket folyamatosan nyomon követni, hiszen komoly segítség lehet a későbbiekben.
Összességében, annak ellenére, hogy rendkívül költséges, a barátom is nagyon örült, hogy a hírportálokon ekkora teret kap ez a téma, hiszen enélkül valószínűleg hozzá sem jutott volna el a napelemrendszer gondolata és nem talált volna rá a https://futesrendszerek.hu weboldalra.